Su Savaşçıları

Sıkça Sorulan Sorular

Su Savaşçıları IDEA Universal Derneği’nin bir bağış projesidir. Bağışçılarımızın ve gönüllülerimizin  desteğiyle Asya ve Afrika'da, 6 ülkede yüz binlerce insana kalıcı şekilde su, gıda ve enerji sağlamıştır. Bu projelerin bazıları Su Savaşları belgeseline konu olmuştur.

2014 yılında Afrika’ya tek yöne bilet alan Hayri Dağlı, kendisini insanlığın gelişimine adayarak 2016 yılında gönüllüler ile IDEA Universal Derneği’ni kurmuştur. Hayri Dağlı’nın ilham veren hayat hikayesi ve akıllı köyler TRT Belgesel Su Savaşları Belgeseli’ne konu olmuştur.

IDEA Universal Derneği, TRT Belgesel 'Su Savaşları' belgeseli ile 13 bölümlük işbirliği yapmıştır. IDEA Universal Derneği’nin kurucusu Hayri Dağlı’nın hayat hikayesi ve Akıllı Köyler Projesi de belgeselin 4. bölümüne konu olmuştur.

TRT Su Savaşları 4. bölümü izlemek için tıklayınız.

Köylerimizi belirlerken öncelikli olarak temiz su, elektrik olmayan, çocuk ölümlerinin yüksek olduğu ve nüfus yoğunluğunu yüksek olanları tercih ediyoruz. 

Su Savaşçıları projelerimizi; Tanzanya, Madagaskar, Nepal, Gambiya ve Senegal’de gerçekleştiriyoruz.

Bağışınızı, internet sitemizden güvenli bir şekilde tercih ettiğiniz banka veya kredi kartınızla tek seferlik veya düzenli olacak şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda hesap numaralarımızı kullanarak havale ya da EFT yoluyla da bağışınızı gerçekleştirebiliyorsunuz. (Açıklama kısmına e-posta adresinizi ve telefon numaranızı yazmayı lütfen unutmayınız.) Bağış sistemimiz, Türkiye’deki en yüksek güvenlik önlemlerine ve sertifikalarına sahip iyzico ve FonZip altyapısını kullanmaktadır.

En yoksul köylerdeki su ve açlık sorunlarını çözmenin farklı yöntemleri var. Çoğunlukla 120 metre derinliğe ulaşan sondaj kuyuları ve güneş enerjili akıllı pompalarla şebeke sistemleri kuruyoruz. Zaman zaman bölgenin ihtiyacına göre yağmur suyu toplama, atıl kalmış bir su projesinin rehabilitasyonu, deniz suyu arıtma gibi çözümleri kullanıyoruz. Bu projelerin ortalama bütçesini köy nüfusuna böldüğümüzde kişi başı miktarı buluyoruz.

1- Bağışını Gerçekleştir

Tamamen güvenli bir şekilde Su Savaşçıları bağış projemize bağışta bulunabilirsin.

2- Sertifikanı Al

Bağışının ardından sevdiğin biri ya da kendi adına hazırladığımız dijital Su Savaşçısı Sertifka'nı e-posta adresine gönderiyoruz.

3- Çeşme İsmini Belirle

Bağışını yaptıktan sonra 48 saat içerisinde seni arayıp bağış süreci hakkında bilgilendireceğiz ve istediğin isim adına güneş enerjili su kuyulu çeşme işlemlerine başlıyoruz.

4- Çeşmenin Fotoğraf ve Videolarını Al

6 ile 9 ay içerisinde çeşme projeni tamamlayıp, sayende temiz suya erişen insanların mutluluğuna şahit olman için çeşmenin açılış videosunu, fotoğraflarını içeren bir proje raporu gönderiyoruz.

5- Haritadan Takip Et

Kişiye özel proje raporuna ek olarak projen tamamlandıktan sonra IDEA Universal Derneği'nin resmi sitesinde bulunan haritaya projenin bilgilerini, fotoğrafını ve konumunu ekliyoruz. Böylece çeşmenin konumunu, kaç kişinin suya ulaştığı gibi bilgilerini takip edebilirsin.

6- İyiliğin Kalıcı Olsun

Çeşmenin en az 10 yıl boyunca çalışır durumda olduğundan emin oluyoruz. Bunu sağlamak için yerel çalışanlarımız ve saha koordinatörlerimiz, saha süreçlerinde projenizi düzenli olarak kontrol ediyor.

Kullandığımız teknoloji ve materyaller sayesinde su kuyulu çeşmen, onlarca yıl unutulmuş coğrafyalardaki kişilere su sağlayabilecek.

Ofisimiz Kadıköy - İstanbul'da bulunuyor. Pandemi dönemi boyunca bağışçılarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı için ziyaretçi kabul edemiyoruz fakat bilgi almak istiyorsanız bize telefon ve e-posta üzerinden ulaşabilirsiniz.

Elbette.  Afrika, Asya ve Türkiye'deki saha çalışmalarımızda gönüllülerle çalışıyoruz. Gönüllü olmak için Gönüllü Ol formumuzu doldurmayı unutma.

Not: Yurt dışı gönüllü mobilitemize COVID-19 pandemisi nedeniyle ara vermiş bulunuyoruz.

TRT Belgesel Su Savaşları belgeselinde teknik danışman olarak çalışan Hakan Girginer, IDEA Universal iş birliğiyle yapılan 12 bölümde aktif görev almıştır. Hakan Girginer, uzun yıllara dayanan teknik uzmanlığı ile IDEA Universal’in projelerine Proje Geliştirme Direktörü olarak halen büyük katkılarda bulunmaktadır.

IDEA Universal Derneği'nin kurucusu Hayri Dağlı, 6 yıldır binlerce insana; sürdürülebilir su, tarım, enerji ve eğitim imkanı yaratan inovatif ve sürdürülebilir kalkınma projeleri geliştiriyor ve yürütüyor. Hayatı, TRT Su Savaşları Belgeseli’ne konu olan Hayri’nin Ad Hoc dergisinde aylık yazıları yayınlanmaktadır. Hayri, bu sıralar yeni kitabı üzerinde çalışıyor.

IDEA Universal Derneği olarak TRT Su Savaşları ile 13 bölümlük bir iş birliği gerçekleştirdik. Bölümlerin tamamını TRT Su Savaşları belgeselini TRT Belgesel’in resmi sitesinden izleyebilirsiniz.

İzlemek için tıklayınız.

Su Savaşçıları’na yaptığınız her miktardaki bağış yeni bir su projesini gerçekleştirmek üzere havuzumuzda toplanmaktadır.Havuzumuzdaki bağış miktarı bir su projesinin maliyetini karşılayacak seviyeye geldiğinde, bağışınız Afrika’da bir köyde suya erişim sağlamak üzere değerlendirilmektedir.Yapacağınız her 120 TL bağış, Afrika’da bir kişinin suya kavuşmasını sağlayacaktır.

Su Savaşçıları olarak Afrika’da suya erişimi sürdürülebilir bir şekilde sağlamak için ‘Akıllı Köy’ programımız kapsamında 120 metreyi bulan sondaj çalışması gerçekleştiriyoruz. Ardından güneş enerjisi ile çalışan su pompası kullanarak, temiz suyu su tankına iletiyor ve bu tanktan köydeki çeşmelere dağıtım sağlıyoruz.  Akıllı çeşme bağışı ile aynı zamanda su kuyusunun açılması ve güneş enerjili su pompası için de destekte bulunmuş oluyorsunuz.

Su Savaşçıları projemiz ile Afrika’da güneş enerjili su kuyulu çeşmenin maliyeti 22.000 TL’dir.

En yoksul köylerdeki su ve açlık sorunlarını çözmenin farklı yöntemleri var. 120 metre derinliğe ulaşan sondaj kuyuları ve güneş enerjili akıllı pompalarla şebeke sistemleri kuruyoruz. Büyük bir Akıllı Köyün nüfusu genellikle 8 ila 10 arası çeşmeye ihtiyaç duyuluyor. Yaptığımız akıllı köylerin toplam maliyetini 10 çeşmeye bölerek bir güneş enerjili çeşmenin maliyetini hesaplıyoruz.

Evet, akıllı çeşmenize dilediğiniz ismi verebilirsiniz.

Su Savaşçıları’na bu linke tıklayarak güvenli bir şekilde bağış yapabilirsiniz.

Bağışınızı gerçekleştirdikten sonra 6 – 9 ay ay içerisinde su kuyulu çeşmenizi tamamlıyoruz. Tamamladıktan sonra tarafınıza çeşmenizin açılış videosu, fotoğrafları ve koordinatlarını içeren bir proje raporunuzu iletiyoruz.

Bağışlarınız ile açılmış su kuyuları ve 10 yıl boyunca IDEA Universal Derneği tarafından denetlenmektedir. Herhangi bir problem ile karşılaşıldığında Afrika’daki ekiplerimiz onarım sağlamaktadır. Aynı zamanda köydeki insanlara eğitim verilerek küçük problemler olması durumunda kendilerinin hızlı bir şekilde çözmesi sağlanmaktadır.

Kullandığımız teknoloji ve materyaller sayesinde açtığımız su kuyularının ve çeşmelerin ömrü 35-40 yıl olarak öngörülmektedir.

Tanzanya nüfusunun neredeyse yarısı temiz suya ulaşamıyor. Nüfusun %17’sinin ise elini yıkayabileceği bir su kaynağına erişimi yok. 

Temiz suya erişimin oldukça zorlu olduğu Tanzanya’da, Su Savaşçıları olarak olabildiğince fazla köyün temiz suya erişimini sağlamak için yıllardır çalışıyoruz. Siz de su kuyusu bağışında bulunarak Tanzanya’da daha fazla kişinin temiz suya kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Tanzanya’da su kuyusu açtırmak için Su Savaşçıları’na bağış yapabilir ve istediğiniz isim adına su kuyusu açtırabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için 0216 606 10 64 numaralı telefondan Su Savaşçıları ile iletişime geçebilirsiniz

Birleşmiş Milletler’in raporuna göre Gambiya’daki yıllık ölüm sebeplerinin %13.5’i susuzluk ve suya bağlı hijyen problemlerinden kaynaklanmaktadır. Devletin yatırımları, iklim krizinin ve artan su stresinin önüne geçmekte zorlanıyor.

Bütün dünyada olduğu gibi Gambiya’da da temiz suya erişim oldukça önem taşıyor. Su krizi, Gambiya’da hayatın birçok alanını etkiliyor. Köylüler susuzluktan dolayı doğup büyüdükleri yerlerden göç etmek zorunda kalıyorlar. Giderek daha fazla insan kirli su kaynaklarından suyu içmek ve kullanmak zorunda kalıyor. Bu da bulaşıcı hastalıkların artmasını ve salgınların sıklaşmasına neden oluyor.

Gambiya’nın su kıtlığının hayatın birçok alanını ciddi bir şekilde etkilemesi, suya olan ihtiyacı daha da arttırıyor. Su Savaşçıları olarak bunun bilinciyle Gambiya’daki su sorununu çözmek için elimizden geleni yapıyoruz. Siz de su kuyusu bağışınızla Gambiya’daki köylülerin, susuzluk yüzünden köylerinden göç etmelerinin önüne geçebilirsiniz.

Su kuyusu bağışıyla ilgili bilgi almak için 0216 606 10 64 numaraları telefonumuzdan bizlere ulaşabilirsiniz

Senegal’de Covid-19 pandemisi ile su kıtlığı daha da büyük bir problem haline geldi. Suyun hayati bir kaynak olduğu gerçeği bütün dünyada olduğu gibi Senegal’de de daha sert bir şekilde kendini gösterdi.

Sürdürülebilir ve güvenli bir şekilde suya ulaşmak, dolayısıyla hijyene ulaşmak Afrika kıtasında süregelen bir problem ve Senegal’de de durum çok farklı değil. Genel nüfusun sadece %21’i güvenli temiz suya erişebiliyor. Senegal’in yoksul bölgelerinde ise bu oran belirgin bir şekilde azalmaktadır. Son zamanlarda ise gerçekleştirilen projeler ile bu durum hızlı bir şekilde değişmektedir.

Su Savaşçıları’nın çalışmaları, Senegal’deki yoksul bölgelerin su problemini sürdürülebilir ve güvenli bir şekilde çözmeye başladı. Su kuyusu sayesinde birçok bölge, temiz suya hızlı bir şekilde erişebiliyor. Bu da hijyeni arttırarak toplulukların yaşam kalitesini yükseltiyor.

0216 606 10 64 numaralı telefondan Su Savaşçıları’na ulaşarak su kuyusu projelerimiz hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz

BİZİMLE BİR SU PROJESİ YAPTIR

Herkesin temiz suya erişebildiği bir yeryüzü mümkün. Sen de desteklerinle Su Savaşçıları'na katıl.


Bağış Yap