top of page

Dünyadan su savaşçıları uyarıyor: Küresel su sorunu artık öncelik haline getirilmeli!

SIWI (Stockholm International Water Institute-Stockholm Uluslararası Su Enstitüsü) 2021 Dünya Su Haftası, geçtiğimiz hafta dijital olarak gerçekleşti. IDEA Universal Uluslararası Kalkınma ve Çevre Derneği’nin de yakından takip ettiği etkinlikte dünyadan su savaşçıları hafta boyunca su sorununun kalıcı olarak nasıl çözüleceğine odaklandı.


Dünyanın suyla ilgili olan en büyük etkinliği olan Dünya Su Haftası’nda 23-27 Ağustos tarihleri arasında tüm dünyada iklim değişikliğinden kaynaklanan benzeri görülmemiş büyük felaketlerle ilgili detaylı bilgi verildi. Bir hafta boyunca 400’den fazla konferans gerçekleştirildi ve bu konferanslar uluslararası organizasyonlarla beraber planlandı. Toplantılarda su kıtlığı, iklim değişimi ve yoksulluk gibi problemlere çözüm önerileri sunuldu. Su Haftası’nın sonuçları 188 ülkeden 13 bin katılımcıya ulaştı. Elde edilen sonuçlar Birleşmiş Milletler’in Kasım ayında gıda ve enerji üzerine yapılacak İklim Değişikliği Konferansı (COP26) gibi etkinliklerinde de kaynak olacak.


“Tıpkı Dünya Su Haftası gibi Eylül’de gerçekleşecek olan High-Level Dialogue on Energy and the Food Systems Zirvesi hepimize daha iyi bir gelecek sunmak için enerji, su ve yemek devriminin gerekliliğine odaklanılmasını sağlıyor” dedi UNDP Yönetici Yardımcısı Usha Rao Monari ve ekledi: “Bu değişimler kesinlikle gerekli ama bunlar sadece suyun daha gelişmiş ve doğru yönetimi ile olabilir.”


Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’ndan (COP26) su lideri Cate Lamb, gezegeni karbon yayılımının sıfır olduğu bir yola sokmak ve iklim değişikliğini önlemek için suyun çok önemli bir rolü olduğunu söyledi. Ormanları ve sulak alanları korumanın, enerji kullanımını azaltmanın altını çizerek “COP26’da daha birçok ülkenin suyu öncelik haline getirmesini ve bunun üzerine yatırım yapmasını istiyoruz” dedi.


SIWI Dünya Su Haftası Direktörü Henrika Thomasson, “Biz tabii ki birçok ülkeden gelen misafirlerimizi ağırlamaktan ve daha fazla konferans yapabilmekten çok mutluyuz ama gerçek başarı yaptığımız etkinin büyüklüğü ile ölçülür. Bir hafta boyunca sunduğumuz çözümler dünyanın her tarafında uygulanacak. Daha iyi bir gelecek inşa etmede suyun değerini küçümseyemeyiz” dedi.

Dünyanın en prestijli su ödülü olan Stockholm Su Ödülü’nü alan uzmanlar da uluslararası gerçekleştirilecek olan değişikliklerde suyun önemini vurguladı. 25 Ağustos’ta ödül töreni sırasında yaptığı konuşmada “Su kıtlığı, iklim değişikliği ve biyoçeşitlilik ile ilgili sorunların hepsini birer birer çözecek zamanımız yok” dedi bu yıl birincilik ödülünün sahibi Laurate Sandra Postel.
Stockholm Uluslararası Su Enstitüsü’nün (SIWI) organizatör direktörü Torgny Holmgren, 2022’de gerçekleşecek olan Dünya Su Haftası’nın da uluslararası problemler için çözüm önerileri sunacağını söyledi. “Önümüzdeki yıl özellikle suyun değerine dikkat çekeceğiz. Suyun doğru kullanımı, su krizine ve iklim değişikliğine çözüm olabilir. Suyun değerini anlamazsak doğru kullanmayı beceremeyiz. Özellikle yer altı suyu gibi göremediğimiz sulara bakacağız. Bunlar bizim farkında olmadığımız ama yaşamımız için çok önemli olan su kaynakları” dedi.


Yeraltı suyu uzmanı ve SIWI 2020 Su Ödülü sahibi Dr. John Cherry, suya, özellikle yeraltı sularına değer vermenin önemine odaklandı. Bu suyu çözüm yollarından biri olarak değerlendirmezsek dünyanın felaket bir su krizine doğru gideceğini söyledi. Fakat problemin çözümünün mümkün olduğunu da dile getirdi. “Dünyanın her yerinde birçok çözüm yolu denendi. İnsanlık tarihinin dönüş yaptığı bu noktada büyük su problemlerini çözmek için her türlü araca sahibiz. Halkın bunları öğrenmesi ve politikacılara baskı uygulaması an meselesi” dedi Dr. Cherry.


“Stockholm’da yapılan SIWI 2021 Dünya Su Haftası güçlü bir mesaj ile sona erdi: ‘Küresel ısınma ve su kıtlığıyla baş etmek için bir sürü çözümümüz var. Ancak bunlar için politik desteğe ve yeterli malzemeye ihtiyacımız var!’ Konferans, uluslararası toplulukları harekete geçmeye davet etti.”
4 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page