top of page

Su Krizine dikkat çekmek için 6 km su taşıdık!

Güncelleme tarihi: 28 Ara 2022

22 Mart Dünya Su Günü kapsamında dünya ve Türkiye’deki su krizine dikkat çekmek için toplanan yüze yakın gönüllümüz ile ellerinde su kovalarıyla 6 km’lik zorlu bir Empati Yürüyüşü gerçekleştirdik. Intercity İstanbul Park Formula 1 pistinde gerçekleşen yürüyüşe Hakan Girginer, Doğukan Manço, Dilara Koçak, Elif Kaya, Aydın Budak, Gökhan Şeşen, Burcu Dolunay, Ayça İnci gibi tanınmış isimler de destek verdi. Dünyada 2 milyar insanın temiz suya erişmekte zorlandığını vurguladığımız, Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda yaşayabileceği su krizine karşı da farkındalık çağrısı yaptık.


Türkiye’nin tanınan yüzleri ve su gönüllüleri, 22 Mart Dünya Su Günü kapsamında yeryüzünde suya erişmek için her gün 6 km yürüyen yüz binlerce insanla empati kurmak ve ülkemizdeki su krizine dikkat çekmek için gerçekleştirilen Empati Yürüyüşü’nde bir araya geldik. Yüze yakın katılımcı, Intercity İstanbul Park Formula 1 pistinde ellerinde ağır su kovalarıyla zorlu bir yürüyüş gerçekleştirdik.


“Kadınlar ve çocuklar su için her gün 6 km’lik zorlu bir yürüyüş yapıyor”


IDEA Universal Derneği'nin Kurucusu Hayri Dağlı etkinlikte gerçekleştirdiği açıklamada; “Bugün dünyada savaşlardan ve şiddetten daha çok can aldığını fark edemediğimiz çok önemli bir sorunumuz daha var; o da su krizi. Özellikle, Afrika kıtasını vuran bu gerçeğin etki alanı gün geçtikçe genişliyor. Bugün toplam 2 milyar insanın temiz suya erişmekte güçlük çektiğini biliyoruz. Dezavantajlı ülkelerde ağırlıklı olarak kadınlar ve çocuklar günlük ihtiyaçlarını karşılayacak suyu temin etmek için her gün ortalama 6 km’lik zorlu bir yürüyüş yapıyorlar. Üstelik bu yürüyüş sırasında hayvan saldırısı ve tecavüz gibi korkunç tehlikelerle karşı karşıyalar. Kirli suya bağlı sağlık problemleri insanların yaşam kalitesine ve ülkelerin kalkınmasına geri dönüşü olmayan zararlar veriyor. Türkiye’de ilk kez gerçekleştirdiğimiz Empati Yürüyüşü ile amacımız yeryüzünde su krizini en acı şekilde yaşayan 2 milyar insanı daha yakından anlamaktı. Bir gün de olsa bu zorlu şartlarda yaşayan insanlarla empati kurmak ve dünyaya 'Su krizi için harekete geçin!' demekti. “Özellikle Intercity Istanbul Park’ a ve destek sunan tüm kişi ve kurumlara ellerini taşın altına koydukları için teşekkür ediyoruz.” dedi.

Pandemi koşullarının temiz suyun önemine acı bir şekilde dikkat çektiğini belirten Dağlı, “Pandemi koşulları tüm dünyaya bir kez daha temiz suya erişimin kadar hayati bir öneme sahip olduğunu gösterdi. El yıkamanın hayatta kalmak için bu kadar önemli olduğu koşullarda, temiz suya erişiminizin olmadığı bir coğrafyada yaşadığınızı hayal edebiliyor musunuz? İşte bu etkinliğe Empati Yürüyüşü adını vermemizin temel sebeplerinden biri de bu.” dedi.


“Türkiye artık su zengini bir ülke değil”


Su krizinin Türkiye’yi de yakından ilgilendirdiğine dikkat çeken Dağlı, “Ülkemiz bildiğimizin aksine artık maalesef su zengini bir ülke değil, su krizini her gün daha yakından hissetmeye başlayan bir ülke. Artık hepimize düşen bir sorumluluk var, elimizi taşın altına koymak zorundayız.” diye belirtti.


IDEA Universal’in Afrika kıtası başta olmak üzere dezavantajlı bölgelerde yaptığı çalışmalara da dikkat çeken Dağlı, “Su krizi doğru politikalar, toplumsal bilinç ve inovasyon aracılığıyla çözülebilir bir problem. Biz IDEA Universal Derneği olarak sondaj kuyuları, yağmur suyu toplama ve deniz suyu arıtma sistemleri, mevcut su kuyularının rehabilitasyonu gibi farklı çözümlerimizle ve tamamen yenilenebilir kaynak kullanımını sağlayan akıllı köy sistemlerimizle bugün Afrika’daki insanların suya erişimle ilgili sorunlarını 120 TL’lik bir maliyetle çözebiliyoruz. Dokunduğumuz bölgelerde halka sürdürülebilir tarım gibi alanlarda eğitim sağlıyor, çocuklar için çeşitli laboratuvarlar kuruyoruz. Bütün bunlar da gönüllü bağışçılarımızın destekleriyle mümkün olduğunu belirtti.

51 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page