top of page

"Suya ulaşmak için umudumuzu hiç kaybetmedik."

TRT Belgesel kanalında yayınlanan Su Savaşları’nın yedinci bölümünde amaç Hindistan’ın Dengawn köyünde temiz suya ulaşıp sudan kaynaklı hastalıkları önlemek. Su Savaşları ekibi olarak Hakan Girginer ve Çağlar Demirkapı, rotalarını bu köye çeviriyor ve hemen harekete geçiyorlar.“Köyümüzün tek eksiği temiz su. Çok insan kaybettik ama umudumuzu hiç kaybetmedik. Mevlana’nın bir sözünü çok severim. Gözyaşının görevi ardından gelecek gülümseme için temizlik yapmakmış” Su Savaşları’nın yedinci bölümü, Hindistan’ın Dengawn köyünde yaşayan öğretmen Ali Mansuri’nin bu sözleriyle açılıyor. Onun çağrısıyla yola çıkan Çağlar ve Hakan köye ulaşmak için uzun bir yolculuk yapıyorlar. Köyde son yıllar da suya bağlı ölümler çok sık görülüyor. Sudaki yüksek arsenik oranı yüzünden insanlar sadece hayatlarını kaybetmiyor, engelli doğumları da çok fazla oluyor. Arsenik; cilt, akciğer, mesane, yemek borusu, tiroid gibi organlarda çeşitli hastalıklara neden oluyor. Ve maalesef köydeki suda bu oran olması gerekenin çok çok üstünde.Bu Köy Umudunu Hiç Kaybetmedi


Su Savaşları ekibi, köye ulaştıklarında Ali Mansuri’nin onu sabırsızlıkla beklediğini görüyorlar. Mansuri, burada doğup büyümüş. “Burası küçük bir köy gibi görünse de buradaki çocukların, büyüklerin umutları çok büyük. Bu sebeple buradan hiç ayrılmadım. Köyümüzün tek eksiği temiz su, çok insan kaybettik ama umudumuzu hiç kaybetmedik” sözleriyle özetliyor duygularını. Mansuri, Su Savaşları ekibini eğitim verdiği medreseye götürüyor.
Su Var Ama Zehirli!


Burada bütün evlerin önünde birer tulumba var. Baktığınızda su var gibi gözüküyor ama içeriği sebebiyle tehlikeli. Bu köyde Hindular ve Müslümanlar beraber yaşıyor. Din ve gelenek farklarının bir önemi kalmamış. Birlikte yaşamanın hayat tarzı olduğu bir toplum olmuş bu köy ancak bu havadaki hoşgörü maalesef ki suya yansımamış. Köyün suyu çok acımasız, köyün suyunda dağlardan kopup gelen arsenik var maalesef. Bu sebeple de bu köyde yaşayanlar umutlarını kaybetmemişler. Bir şekilde çare bulunur umuduyla bugüne kadar yaşayabilmişler.
Köy Komitesiyle Buluşma


Su Savaşları ekibi, yol haritası çizmek için köy komitesiyle bir araya geliyor. Çağlar Demirkapı, “Tek tek söz almaya başladılar, ayağa kalkıyorlar önce kendilerini ifade ediyorlar kim olduklarından bahsediyorlar. Her ne kadar bize çeviri yapsalar da yüzlerinden mimiklerinden ne demek istedikleri o kadar güzel anlaşılıyor ki herkes kendini ifade ettikten sonra hemen su konusuna giriyorlar. Belli ki bu konudan çok musdaripler, çok kayıpları olmuş. Her biri en az 10 dakika konuştu. Hepsinin söyleyecek o kadar çok şeyi var ki sanki bizi bekliyorlarmış bunları anlatabilmek için. Beni en çok etkileyen en son söz alan bey oldu, ayağa kalktı sanki binlere hitap ediyormuş gibi gümbür gümbür bir konuşma yapmaya başladı ‘Ben Hinduyum ama bu Müslüman komitesindeyim Türkiye! Bizim insanımız, bizim devletimiz, bizim komitemiz. Evet, biz Hinduyuz Müslüman değiliz ama yardıma geldiğiniz için size çok çok teşekkür ediyoruz Türkler.’ Bu sözleri beni çok etkiledi” diyor.


Ve şimdi harekete geçme zamanı…


Su Savaşları ekibi Hakan Girginer ve Çağlar Demirkapı’nın Dengawn köyünde temiz suya ulaşma macerası için takipte kalın.

53 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page