top of page

Afrika’da Nasıl Su Kuyusu Yaptırabilirim?

Güncelleme tarihi: 28 Ara 2022

Afrika her ne kadar doğal güzellikleri ile belgesellerde bizi büyülen bir coğrafya olmuş olsa da uzun yıllardır devam eden yoksulluk ve temel ihtiyaçlara erişemiyor olması, milyonlarca insan için her gün temiz su için mücadele etmek anlamına geliyor. Küresel su krizinden en çok etkilenen ülkeler Afrika’da bulunuyor. Bu ülkelerdeki su sorunu birçok hastalığa davet çıkarıyor, yeterli besin veya gıdaya erişimi kısıtlıyor ve ortalama yaşam süresini düşürüyor. İklim krizi ve Covid-19 pandemisi, su krizini 2021 yılında çok daha acil bir sorun haline getirdi. Bu sebeple Afrika’daki su sorununu öncelikli hale geldi ve su problemi ortadan kaldırmak giderek daha fazla önem kazandı.

Bu yazıda Su Savaşçıları olarak Afrika’daki su sorununu, su kuyusu projelerimizle nasıl ortadan kaldırmaya çalıştığımızı ve su kuyusu bağışı yaparak nasıl çözüme ortak olabileceğinizden bahsedeceğiz.


Su Kuyusu Açtırmak


Amacımız, Su Savaşçıları olarak suya en çok ihtiyaç duyulan bölgelerin temiz suya kolay bir şekilde erişmelerini sağlamak. İlk olarak, Su Savaşçıları uzman ekibimizle proje yürüttüğümüz Tanzanya, Gambiya ve Senegal gibi ülkelerde susuzluğa bağlı kronik açlık, çocuk ölümü gibi oranların yüksek olduğu köyleri belirliyoruz. Daha sonra belirlediğimiz köylerde topografik çalışmalar yaparak sondaj derinliği gibi konularında bilgi topladıktan sonra çalışmalarımıza başlıyoruz. 70 ile 120 metre arasında değişen sondaj çalışmamız sonrası yeraltı suyunun analizini gerçekleştiriyoruz. Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlemiş olduğu temiz su standartlarına uygun olduğundan emin olduktan sonra güneş enerjisi ile çalışan su pompalarımızı sondaja yerleştiriyoruz. Güneş enerjisi ile enerji üreten bu pompa sayesinde temiz su kolay bir şekilde su tanklarına taşınabiliyor. Ardından, köyün çeşitli yerlerine inşa edilen çeşmeler sayesinde köy halkı evinin yakınındaki çeşmelerden suya ulaşmaya başlayabiliyor. Bir köy, su kuyusu ile suya kavuştuktan sonra hayat tamamen değişiyor. Kadınlar ve çocuklar her gün su için saatlerce yürümek zorunda kalmıyor, tarımsal üretim için su, tohum kaynaklarına ulaşılabiliyor, artan hijyen sayesinde bulaşıcı hastalıklar azalıyor. Çocuklar gelişim dönemini daha sağlıklı bir şekilde tamamlıyor.


Afrika’da Nasıl Su Kuyusu Açtırabilirim?


Afrika’da su kuyusu açtırmak, susuzluğun sebep olduğu birçok problemi ortadan kaldırıyor. Su kuyusu açtırmayı düşünüyorsanız, TRT Su Savaşları belgeselinde çalışmalarını izlediğiniz IDEA Universal’in Su Savaşçıları projesine bağış yaparak güvenli bir şekilde istediğiniz isim adına su kuyusu açtırabilirsiniz. Bağışınızı havale ya da EFT olarak gerçekleştirdikten sonra telefon üzerinden ilgili ekibimiz su kuyulu güneş enerjili çeşme yapım süreci ilgili bilgilendiriyor ve çeşmenize vermek istediğiniz isim bilgilerini alıyoruz. 6 ay içerisinde çeşmenizin açılışını yaparak açılış videosunu, fotoğraflarını ve tam konumunu içeren bir proje raporu gönderiyoruz.

Su kuyusu açtırmak ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için 0216 606 10 64 numaralı telefondan Su Savaşçıları’na ulaşabilirsiniz.Afrika’da Su Kuyusu Açtırmanın Maliyeti Nedir?


Afrika’da su kuyusu açtırmak denildiğinde aklımıza gelen ilk soru şu: “Afrika’da su kuyusu açtırmanın bedeli ne?” Su Savaşçıları ile Afrika’da su kuyusu açtırmanın maliyeti 17.000 TL’dir. Bağışınızla dilediğiniz isme sahip bir çeşme ile Afrika’daki bir köyün temiz suya kavuşmasını sağlayabilirsin. İnternet sitemiz veya banka hesap numaralarımız üzerinden su kuyusu bağışınızı güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

32 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


コメント機能がオフになっています。
bottom of page