top of page

Neden Afrika’da Gıda Ormanları Projesi başlattık ?

Bugüne kadar en büyük projemiz olan Afrika Gıda Ormanları (Afrika için 1 Milyon Meyve Ağacı) 2020 Nisan ayında hedefimizi ortaya koyduk. Projemize destekler devam ediyor. Bu projenin etki alanına, kazanımlarına, bu projeye neden karar verdiğimize bir bakalım:

 • Afrika’nın %76’sı 1 doların altında yaşıyor. Gıda yetersizliği suya ulaşımın zor olduğu bölgelerde daha fazla oluyor.

 • Sebze meyve üretiminde çeşitlilik ve yeterli düzeyde besin kaynağına erişemeyen insanlar ölüme sebebiyet olan hastalıklarla mücadele ediyor.

 • Gıdaya ulaşım bölgenin hem sağlık sorununu hem de gelir sorununu çözmek için oldukça önemli bir konudur.

 • Bunların yanı sıra gezegenimiz büyük bir salgınla karşı karşıya olmakla birlikte Afrika ülkeleri ise salgın ile biirlikte özellikle su ve gıda krizi daha çok görünür hale geliyor.


Tüm bu durumları göz önüne alarak Akıllı Köyler projemiz kapsamında sağladığımız tohum desteğine ek olarak Gıda Ormanı projelerimizi hayata geçirmeye karar verdik.


Afrika’nın çölleşmiş ve yoksul bölgelerinde uygulayacağımız proje ile gıda ormanları kuruyoruz.

 • Avokado, papaya, mango, kaju, cassava, portakal gibi ağaçlardan oluşan topluluk ormanları 2 yıl içinde bölgeye hem sürdürülebilir gıda sağlayacak, hem de gelir getirecek.

 • Yaklaşık yüz bin insan gıdaya ve gelire ulaşabiliecek.


Neden Gıda Ormanı?
Her ağaçtan besin elde edebildikleri ormanlar hayal ediyoruz. Bu yüzden mini ormanlar yaratma hedefindeyiz. Ormanların dış müdahaleye gerek kalmadan mükemmel bir süreç içerisinde kendini onarıp yoluna devam etmesi doğanın bir mucizesi. Yaşamın en büyük kaynağı olan ormanların gıda sağlama projemizin kaynağı olma sebepleri ise aşağıda:


 1. Ormanlar yapıları gereği hiçbir müdahaleye gerek duymadan büyüyüp ürün vermeye devam edebilirler.

 2. Gıda ormanları bölgedeki gıda sorununu sadece insanlar için değil diğer tüm canlılar için önlemiş oluyor. Yaban hayatı bu ormanları pozitif yönden beslemiş oluyor.

 3. Yine bu ormanlar iklim değişikliği, kuraklık, ekosistem dengelerinin bozulması konularında oldukça katkı sağlayıcı. Suyu tutma özelliği ile de yeraltı sularının arttırılması açısından önemlidir.

 4. Karbon miktarının azalmasında önemli rol oynarlar. Bölge için ciddi bir hava temizliği anlamına gelir.

 5. Ağaçların sayısı arttıkça bölge sıcaklığının düştüğü birçok araştırmada ispatlanmıştır. Afrika gibi sıcak bir bölgede ısı artışlarının önüne geçecektir.

 6. Mevsiminde ve ilaçsız olarak tüketilen meyveler beden sağlığını pozitif yönde etkiler.Gıda Ormanından Nasıl Gelir Elde Edilir?


Gıda ormanları ile ilk hedefimiz bölge halkına ve canlılara besin sağlamak, doğanın gelişimine katkıda bulunmak. Bunların devamında sürdürülebilirliği sağlamak açısından bölge halkının gelir elde etmesini hedefliyoruz.


Bu bölgelerde üretilecek tropikal meyvelerin kurutularak satılması, meyvelerin kalan kısımlarının çeşitli ürünler için değerlendirilmesi (hindistancevizi dış kabuğunda kase ya da enstrüman yapımı) gibi yöntemlerle ürünlerden gelir elde ederek aile bütçesine katkı sağlayabilirler. Bu gelir çocukların okula devam etmesi için oldukça önemli bir basamağı oluşturuyor. Bu kapsamda vereceğimiz kadın girişimciliği eğitimleri ile kendileri için besin elde eden kadınlar fazla meyveden gelir sağlayacak ürün tasarlayacaklar. Bu iş modeli sayesinde düzenli gelire kavuşabilecekler.

26 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page