top of page

6 adımda Afrika’da su kuyusu açtırma rehberi

Dünyada 785 milyon insan temiz ve güvenli suya erişme imkanına sahip olamıyor. Bu, dünya çapında yaklaşık 10 kişiden 1'i veya Amerika nüfusunun iki katı kadar insan temiz suya ulaşamıyor demek. İşte TRT Su Savaşları belgeselinden tanıdığınız Su Savaşçıları olarak biz, bunu değiştirip geleceği dönüştürmek için çalışıyoruz.


TRT Su Savaşları belgeselini izlediyseniz Afrika’da susuzlukla mücadele eden ekiplerin hikayeleri eminiz, sizi de derinden etkilemiştir. Hatırlarsanız TRT Su Savaşları’nın ilk bölümünde Nijer’den Fatouma’nın her gün yaptığı 4 saatlik su yolculuğuna şahit olmuştuk. Hikayesini anlatırken “Su taşımak bizim hayatımızın bir rutini, bu bizim ilk eğitimimizdir” sözleriyle hepimizi derinden etkilemişti Fatouma. Nijer’de çölün ortasındaki Foumbia köyünde Hakan Girginer’in bölge tespiti sırasında ağaç görmesi onu umutlandırmış: “Burada su buluruz biz” demiş ve ardından hemen harekete geçmişlerdi. Ekip, su kuyusu açmak için köyün şefinden onay aldıktan sonra sondaj ekipmanları için araştırmalarına devam etmiş ve hummalı bir çalışmanın sonunda suya ulaşıp kuyu açmayı başarmışlardı.


Maalesef Afrika’da halkların çoğunluğu kırsal alanlarda yaşıyor ve ailelerine su toplamak için her gün saatlerce yürüyüş yapmak zorunda kalıyor. Su için yürümek, çocukları okuldan alıkoyuyor. Yetişkinler ise ailelerini geçindirmek için kazanmaları gereken paraya bu uzun su yolculukları yüzünden ulaşamıyor. Ve maalesef bu döngü böyle sürüp gidiyor…


Oysa bu olumsuz tablonun önüne geçebilmek için bizlerin de yapabileceklerimiz var, onlardan bir tanesi de “Afrika’da su kuyusu açtırmak.” Unutmayın; temiz suya erişim, özellikle kadınlar ve çocuklar için eğitim, gelir ve sağlık demektir. İşte bu sorunun aşılmasına destek olmak için izlemeniz gereken yol haritası:


  • Bağışınızı gerçekleştirin

Sitemizden (susavascilari.org) tamamen güvenli bir şekilde Su Savaşçıları bağış projelerine bağışta bulunabilirsiniz.

  • Sertifikanızı alın

Bağışınızın ardından sevdiğiniz bir isim ya da kendi adınıza hazırladığımız dijital Su Savaşçısı Sertifika'nız e-posta adresinize gönderilecek.


  • Çeşmenizin ismini belirleyin

Bağışınızı yaptıktan sonra 48 saat içerisinde telefonla bağış süreci hakkında bilgilendirileceksiniz. Bundan sonra da dilediğiniz isim adına güneş enerjili su kuyulu çeşmenin inşa işlemleri başlayacak.


  • Fotoğraf ve videoları alın

9 ile 12 ay içerisinde çeşme projeniz tamamlanacak. Çeşmenin açılış videosu ve fotoğraflarını içeren bir proje raporu tarafınıza gönderilecek. Böylece sayenizde temiz suya erişen halkların mutluluğuna da şahit olacaksınız.


  • Haritadan takip edin

Kişiye özel proje raporuna ek olarak projeniz tamamlandıktan sonra IDEA Universal Derneği'nin resmi sitesinde bulunan haritaya projenin bilgileri, fotoğrafı ve konumu da eklenecek. Böylece çeşmenizin konumunu, kaç kişinin suya ulaştığı gibi bilgileri rahatlıkla takip edebileceksiniz.


  • İyiliğiniz kalıcı olacak

IDEA Universal Derneği, sadece çeşmeyi yapıp kendi haline bırakmıyor. En az 10 yıl yerel çalışanlar ve saha koordinatörleri çeşmeyi takip edip çalışır durumda olduğundan emin oluyorlar.İyilik yapmak için bir su projesinin tamamını üstlenmek zorunda değilsiniz. Atıl kalmış su kuyularını kullanılabilir duruma getirebilir, özel günlerde sevdiklerinize iyilik sertifikaları hediye ederek projelere destek olabilirsiniz. Düzenli bağışçı olmak da diğer bir seçenek.

Atıl kalmış su kuyularını kullanılabilir duruma getirin

Bağışınızla atıl kalmış su kuyularını da tekrar kullanılabilir duruma getirmeniz mümkün. Maliyeti 5.000 TL olan su kuyusu ıslahı ile unutulmuş coğrafyalardaki halkların tekrar temiz suya erişimini sağlayabilirsiniz.

Özel günlerde sevdiklerinize iyilik sertifikaları hediye edin

İyilik sertifikaları ile özel günlerde sevdikleriniz adına düzenleyeceğimiz sertifikanızı alırken Afrika'daki çocukların hayatına dokunabilirsiniz. Dijital iyilik sertifikanız anında e-postanıza gönderilecek.

Düzenli bağışçı olmak da mümkün

Dilediğiniz miktarda yapacağınız düzenli veya tek seferlik bağışla Afrika'daki halkların suya kavuşmasına destek olabilirsiniz. Unutmayın; yapacağınız her 120 TL bağış, bir kişinin suya ulaşması anlamına geliyor.

TRT Su Savaşları belgeselinden tanıdığımız Hakan Girginer, “Afrika keşfedildiğinden beri birileri gelip hep bir şeyler götürmüş buradan. Biz buraya gelip bir şeyler bırakmak istiyoruz” diyordu Su Savaşları belgeselinin ilk bölümünde. Siz de birer su savaşçısı olarak bu sorunun aşılmasına yardımcı olmak istiyorsanız desteklerinizle bizi takip etmeye devam edin.
23 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page