top of page

Maceranın izinde: Hakan Girginer

TRT Belgesel kanalında yayınlanan Su Savaşları belgeselinin sunucularından Hakan Girginer’i daha da yakından tanımak ister misiniz? Hakan Girginer kimdir, nerelidir? Hakan Girginer Su Savaşları’ndan neden ayrıldı? TRT Belgesel ve TRT kanallarındaki programlarından tanınan Su Savaşçısı Hakan Girginer ile ilgili merak edilenler yazımızda.


Karlı bir kış akşamı analog ve siyah beyaz bir dünyaya gözlerini açmış olan Hakan Girginer, kendisini “deneyimli bir genç” olarak tanımlamakta ısrarlıdır. “Hiperaktivite”nin henüz ne olduğunun bilinmediği yıllarda “çok yaramaz” teşhisi ile hayatının yedinci baharında yatılı okula gönderilen Girginer, daha o yıllarda gösterdiği akademik başarı ile “işe yaramaz” olmadığını kanıtlamış, 7500 aday arasından sıyrılıp Darüşşafaka Lisesi’nin sınavlarını ilk 15’e girerek kazanmıştır. İki hazırlık yılının ardından önemli bir kısmı fizik laboratuvarında geçen ortaokul ve lise hayatı ise, siyah beyaz dönemin çok gerilerde kaldığı ve Fotoğrafçılık Kulübü, Havacılık Kulübü, Tiyatro faaliyetleri, Voleybol ve Futbol antrenmanları ile beslenen bir renk cümbüşüne dönüşen bir yolculuktur.
Hakan Girginer’in eğitimi nedir?


Her gencin mutlaka doktor ya da mühendis olmasının gerektiği düşünülen bir dönemin koşullanması sonucu ilk ve tek tercihi olan Elektronik Mühendisliği bölümünü kazanan Girginer, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Fakültesi kazanmıştır. İki yıl boyunca verdiği kararı sorgulamış, yetişkin hayatının başlangıç karesine dönmeyi seçerek, ilkinde ilk 1000 arasına girdiği Üniversite Seçme Sınavlarına tekrar girmiştir. Ciddi bir performans düşüklüğü ile bu kez ilk 1200 arasında tamamladığı sınavların ardından yine ilk ve tek tercihi olan Boğaziçi Üniversitesi Turizm ve Otel Yöneticiliği Bölümü’ne kaydını yaptırmış, hemen akabinde ise Müzik Kulübü (BÜMK) Yönetim Kurulu’nda yerini almıştır.


Hakan Girginer’in Amerika’ya yolculuk süreci


Konser organizasyonları, BTS performansları, turizm odaklı seminerler ve dünyanın dört bir ucundan davet edilen öğretim görevlileri ile gerçekleştirilen etkinliklerin ardından, ABD’den gelen cazip bir burs teklifini kabul etmiş, tek yöne bir biletle Alaska’ya taşınmıştır. Alaska Pacific University’de okuduğu dönemde çocukluk tutkusu olan otomobillere olduğu kadar, Alaska’nın sunduğu olanaklar ile kış sporlarına da zaman ayırabilmiş, her iki alanda da çok önemli gelişmeler kaydetmiştir. Heli-skiing ile otel yöneticiliğinin, model uçaklar ile fotoğrafçılığın, dağ bisikleti ile kaya tırmanmanın, futbol ile farklı disiplinlerde otomobil yarışçılığının kes kesiştiği, amatör lig şampiyonluklarının Giant Slalom madalyalarına karıştığı bir maceradır bu aslında.
Hakan Girginer Su Savaşları’na nasıl başladı?


Beyazın hakim olduğu bir coğrafyada hayatın tüm renklerini hayatına yerleştirdiği 20 yılın ardından, Türkiye’ye dönen Girginer, havalimanında tanıştığı müstakbel eşi ile birlikte analog dünyayı da geride bırakıp, hatta düğünü için dijital davetiye hazırlamıştır. Türkiye’nin en cesur TV programlarından biri olan Sanayi Savaşları Girginer’in kameranın o parlak, mercekli tarafı ile tanışmasına vesile olmuş, bilgisini, tecrübelerini, cesaretini ve yaratıcılığını izleyiciler ile paylaşabilmesini sağlamıştır. Bu programdaki performansı ile Su Savaşları projesine davet edilen Girginer, sonraki iki yılını dünyanın açlık, susuzluk ve yoksullukla pençeleşen bölgelerinde temiz ve sağlıklı su bulabilmek için teknik uzman kapasitesinde yine kamera önünde geçirmiştir.


Hakan Girginer IDEA Universal Derneği’nde hangi görevde?


Hakan Girginer halen IDEA Universal Derneği bünyesinde Proje Geliştirme Direktörü görevini yürütmekte, altı farklı ülkede yürütülen kalkınma çalışmaları için proje üretmektedir. Kendine ayırabildiği zamanını garajında iyi demlenmiş bir bardak çay ile otomobil projelerine gömülerek verimli bir terapi seansı şeklinde geçirmeyi tercih eden Hakan Girginer, eşi ile birlikte İstanbul, Anadoluhisarı’nda köpekleri, kedileri, kaplumbağaları ve pencerelerinden hiç eksik olmayan kuşları ile beraber yaşamaktadır.

2 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page