top of page

Afrika’da nasıl su kuyusu açtırabilirim?

Güncelleme tarihi: 2 Eki 2023


TRT Belgesel’de yayınlanan Su Savaşları belgeselinden tanıdığımız Hakan Girginer’e en çok sorulan sorulardan biri de şu: “Afrika’da nasıl su kuyusu açtırabilirim?” İşte su kuyusu açtırmanın adımları…


TRT Belgesel’de yayınlanan Su Savaşları belgeselini izlediyseniz köy halkının özellikle kız çocuklarının temiz bile olmayan suya ulaşmak için yaptıkları su yolculukları sizi de derinden etkilemiştir. Maalesef Afrika gibi zorlu coğrafyalarda temiz su uğruna büyük bir mücadele veriliyor. İşte bu zorlu yolculukları ekrana taşıyan Su Savaşları belgeselinde yansıtılan imkansızlıklar karşısında kayıtsız kalmak çok zor.Ben ne yapabilirim?


TRT Belgesel’de yayınlanan Su Savaşları belgeselinde yansıtılan bu gerçek hikayeler, izleyicilere şu soruları sorduruyor: Peki, ben ne yapabilirim? Afrika’da nasıl su kuyusu açtırabilirim? İşte bu noktada da çözümü Uluslararası Kalkınma ve Çevre Derneği (IDEA Universal) sunuyor. IDEA Universal; Asya, Afrika ve Türkiye’de az gelişmiş ülkelerde inovasyonla su, tarım, eğitim ve enerji alanlarında çalışan tamamen bağımsız ve şeffaf bir sürdürülebilir kalkınma kuruluşu. Su Savaşçıları ise IDEA Universal Derneği'nin bir projesi. TRT’de yayınlanan Su Savaşları belgeselinin ilk sezonunda da IDEA Universal Derneği'nin çalışmalarını gerçekleştirdiği on iki köyün hikayeleri ve suya kavuşma maceraları konu edilmişti.Güneş enerjili su kuyulu çeşmelerde teknoloji ön planda


IDEA Universal Derneği ve Su Savaşçıları, projelerinde her zaman yenilikçi ve bilimsel çalışmaları ön planda tutuyor. Su krizini daha etkili şekilde çözmek için güncel bilimsel literatür ve teknolojiler sıkı bir şekilde takip ediliyor. İşte bu kapsamda köylere inşa edilen güneş enerjili su kuyulu çeşmeler, kullanılan materyaller ve teknoloji sayesinde 35-40 yıl boyunca su sağlamaya devam edebiliyor.Su savaşçılarına nasıl destek olabilirim?


Peki, siz su savaşçılarına destek olurken nasıl bir yol izlemelisiniz? Afrika'da temiz suya erişemeyen köylerde, güneş enerjili su kuyulu çeşme yaptırmak için sitedeki adımları takip etmeniz yeterli. Çeşmeniz IDEA Universal tarafından 9 - 12 ay içinde tamamlanıyor. İsim de verebileceğiniz güneş enerjili su kuyulu çeşme bağışlarınız ile ilgili düzenli olarak bilgilendirme yapılıyor. Projeniz tamamlandığında ise IDEA Universal tarafından size çeşmenin fotoğrafları, videoları ve harita koordinatlarını içeren bir proje raporu gönderiliyor.
Afrika’da nasıl su kuyusu açtırabilirim?


TRT Belgesel’de yayınlanan Su Savaşları belgeseli sizi de etkilediyse ve onlara bağışlarınızla destek olmak istiyorsanız yapmanız gereken çok kolay. Susavascilari.org sitesine tıklayıp adımları takip ederek güneş enerjili su kuyulu çeşme projenizi başlatabilirsiniz.


  • Bağışınızı gerçekleştirin

Sitemizden (susavascilari.org) tamamen güvenli bir şekilde Su Savaşçıları bağış projelerine bağışta bulunabilirsiniz.


  • Sertifikanızı alın

Bağışınızın ardından sevdiğiniz bir isim ya da kendi adınıza hazırladığımız dijital Su Savaşçısı Sertifika'nız e-posta adresinize gönderilecek.


  • Çeşmenizin ismini belirleyin

Bağışınızı yaptıktan sonra 48 saat içerisinde telefonla bağış süreci hakkında bilgilendirileceksiniz. Bundan sonra da dilediğiniz isim adına güneş enerjili su kuyulu çeşmenin inşa işlemleri başlayacak.


  • Fotoğraf ve videoları alın

9 ile 12 ay içerisinde çeşme projeniz tamamlanacak. Çeşmenin açılış videosu ve fotoğraflarını içeren bir proje raporu tarafınıza gönderilecek. Böylece sayenizde temiz suya erişen halkların mutluluğuna da şahit olacaksınız.

  • Haritadan takip edin

Kişiye özel proje raporuna ek olarak projeniz tamamlandıktan sonra IDEA Universal Derneği'nin resmi sitesinde bulunan haritaya projenin bilgileri, fotoğrafı ve konumu da eklenecek. Böylece çeşmenizin konumunu, kaç kişinin suya ulaştığı gibi bilgileri rahatlıkla takip edebileceksiniz.


  • İyiliğiniz kalıcı olacak

IDEA Universal Derneği, sadece çeşmeyi yapıp kendi haline bırakmıyor. En az 10 yıl yerel çalışanlar ve saha koordinatörleri çeşmeyi takip edip çalışır durumda olduğundan emin oluyorlar.

1.256 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commenti


I commenti sono stati disattivati.
bottom of page